Készül az új magyar zsebműhold..

A BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszékének oktatói, kutatói és hallgatói már a következő 3PQ méretű űreszközön dolgoznak. A HUNITY (NMHH-1) várhatóan 2025. negyedik negyedévében kerül föl alacsony Föld körüli pályára.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) legújabb műholdas projektje, a HUNITY (más néven NMHH-1), várhatóan még az idén 2025 negyedik negyedévében indul útnak az Alba Orbital közreműködésével. Ez a 3P méretű PocketQube műhold (178 mm × 50 mm × 50 mm) a BME diákjai és oktatói által fejlesztett korábbi küldetések a – SMOG-P, SMOG-1, MRC-100 – örökségét viszi tovább.

A HUNITY elnevezés a "Hungary", "unity" és "university" szavak kombinációja, tükrözve a projekt nemzeti, közösségi és oktatási célkitűzéseit. 

Oktatási jelentőség

A HUNITY a BME hatodik, és egyben ötödik PocketQube műholdja, amelyet az egyetem diákjai és oktatói fejlesztettek. A korábbi sikeres küldetések,  hozzájárultak ahhoz, hogy a BME 2022-ben elindítsa Magyarország első űrmérnöki mesterképzését. Ezek a projektek bizonyítják, hogy a PocketQube műholdak hatékony és költséghatékony eszközök az űrkutatás oktatásában, lehetőséget biztosítva a hallgatóknak a műholdak tervezésének, építésének és üzemeltetésének gyakorlati elsajátítására. 

Küldetés és célok

A HUNITY elsődleges célja a műholdplatform tesztelése, amelyet később kereskedelmi forgalomba kívánnak hozni. Ezen kívül több mellékküldetést is terveznek:

 HUNITY fedélzeti kísérleti berendezések;

 Sugárzásmérő detektor: A műhold fedélzetén egy miniatűr CsI szcintillációs detektor kap helyet, amely a kozmikus sugárzás mérésére szolgál. A detektor tesztelésében és kalibrációjában a BME Nukleáris Technikai Intézet munkatársai is részt vettek. 

 

FLUID kísérlet: Az ONIONSAT csapat egy egyedi kísérletet valósít meg a HUNITY fedélzetén, amely során egy speciális folyadék elektrokémiai vizsgálatával gamma sugárzás jelenlétét detektálják. A kísérlet kompakt méretű, mindössze 4,5 cm × 3 cm, és hermetikusan zárt tartályt tartalmaz. 

 

CapySat modul: A CapySat csapat egy 45×30×3 mm méretű kísérleti modult fejlesztett, amely a HUNITY műhold fedélzetén kerül elhelyezésre. Ez a modul egyetlen lapra épített kísérletet tartalmaz, amelynek vezérlője és jelzőfénye már elkészült

2025. március 21-én lezajlott a hatodik oktatási műholdunk rázástesztje és termovákuum-tesztje. Minden a legnagyobb rendben volt, a HUNITY készen 

 

A misszió indulása

A műhold várhatóan 2025 4. negyedévében kerül indításra az amerikai SpaceX cég Falcon hordozó rakétáiva, egy  Rideshare misszió keretében. 

Tom Walkinshaw – Alba Orbital alapító/vezérigazgató és Herman Tibor – BME tudományos kutató és PocketQube műholdfejlesztő

 

A HUNITY hivatalos oldala;

Hunity műhold - PROJECT ONIONSAT - Műholdfejlesztő csapat

onionsat.com

Ja és a projekt FB oldalán részletesen is lehet követni a fejlesztést/építést;

Sat-Elite Assembly Team (SEAT) | Helyzetjelentés a HUNITY (NMHH-1) műholdpanel fejlesztéséről | Facebook

Helyzetjelentés a HUNITY (NMHH-1) műholdpanel fejlesztéséről Örömmel osztjuk meg, hogy elkészült a HUNITY műholdra fejlesztett panelünk ún. flight modellje, amely már nem prototípus, hanem...