Kém műhold után kémkedő kém műholdról készített felvételt egy kém műhold.

A cím nem elírás! Első ízben nyílt lehetőség az átlag ember számára, hogy megpillantson egy Föld körüli pályán dolgozó katonai besorolású titkos, kifejezetten más titkos katonai műholdak megfigyelésére tervezett műholdat. És ezt egy kifejezetten műholdak megfigyelésére készített műhold tette lehetővé.

Ha az olvasó nem is követi szorosan a műholdas híreket, arról bizonyára már hallott, hogy az Elon Musk felé SpaceX vállalat újra használható Falcon-9 hordozó rakétája nyomán olcsóbbá vált műholdak Földi körüli pályára állítása. Részben ez, részben pedig a hírszerzési igények robbanásszerű növekedése a Föld megfigyelő, valamint a kommunikációs műholdak iránt eredményezte a felettünk keringő objektumok számának jelentős növekedését. Az elmúlt öt évben több cég jelent meg az űr tudományos, kereskedelmi vagy katonai célú használatára, mint az azt megelőző 50 évben, és ez a tendencia várhatóan folytatódni fog.  

SpaceX Transporter-11 küldetése, amely önmagában 116 műholdat állított alacsony Föld körüli pályára.

Azzal, hogy a műholdas iparág érdemben megnyílt új  kereskedelmi szereplők előtt, rajtuk keresztül a műholdas képességekről is több a publikus információ válik elérhetővé az érdeklődők számára, köszönhetően azok promóciós jellegű publikálásával.

 

Hogy értsük a címben szereplő esemény jelentőségét, ismerjük meg a közelmúlt eseményeit;

Valójában nem tudni pontosan milyen messzire nyúlik vissza a nagyhatalmak egymás műholdja utáni érdeklődés, hiszen erre vonatkozó adat is csak az illetékes államoknak van birtokában. De az utóbbi években több műholdas konfliktus is kialakult  Amerika és Oroszország között annak nyomán, hogy Oroszország számos Amerikai Kém műholdak után kezdett érdeklődni, korábbi gyakorlattal szemben egyre közelebbről.

 

Az egyik jelentősebb eset 2019 november 25-én vette kezdetét azzal, hogy Szojuz-2-1v rakétával pályára állítottak egy Kosmos-2542 kódnevű műholdat. A műhold egy kisebb szubszatellitet bocsátott ki 2019. december 6-án, amelyet Kosmos-2543 néven regisztráltak. Ezt az Oroszok "orbitális inspektor" műholdként írták le, amivel a saját eszközeiket kívánják ellenőrzni.

Ugyanakkor 2019 Decembere 2020 februárja között mindkét orosz műhold olyan manővereket hajtott végre, amelyek során Kosmos-2542 és USA-245 pályája néhány száz kilométerre közelítettek egymáshoz, ami lehetséges megfigyelési kísérletre utalt. Kosmos-2543 hasonló manőverekkel megközelítette az USA-245 műholdat, de ebben az esetben távolság nagyobb volt.

Az amerikaiak szerint a kisebb műhold olyan gyorsító manővereket hajtott végre amivel alkalmassá vált, hogy akár esetleges ūtközéssel műholdak elleni fegyverként is használható lehet. 

Hogy tovább bonyolódjon a dolog, 2019 júliusában egy újabb Szojúz 2.1v hordozó rakétával ezúttal 4 további műhold állt pályára, amiből legalább egy a hivatalos TASZ hírügynökség alapján Kozmosz- 2535 az orosz védelmi minisztérium, műhold-vizsgaló programja keretében orbitális randevút hajtott végre az orosz „Registar” műholdon.

"A vizsgáló műhold segítségével megtörtént az eszköz állapotának vizsgálata és a műszeres és telemetriai adatok továbbítása".

A NORAD adatai szerint a közelség manőverekre 2019. augusztus elejétől került sor. Ekkor is Kozmos-2535 és Kozmosz-2536 egy kilométeren belül kerül egymáshoz. Ezt hónapokon át tartó kisebb nagyobb manőverek követték.

2020 júniusában Kozmosz-2543 randevúzott az új érkező Kozmos-2535-tel is. Több manőver során a két műhold közötti távolság kevesebb mint 100 méter alá csökkent, és az orosz védelmi minisztérium megerősítette az űrben végzett közeli vizsgálatot.

Kosmos-2542 2021-ben újabb manőverekkel megközelítette USA-245-öt, ahol többször 34-53 kilométerre került hozzá. 

 

Nem kellett sokat várni egy újabb estre..

2022 februárban az NROL-87 küldetés egy SpaceX Falcon-9 hordozó rakétával a nemzeti hírközlési hivatal megbízásából 512 km magas, 97,4°-os inklanációs pályára állt a USA-326 kóddal regisztrált amerikai, vélhetően új KH11 osztályú kísérleti optikai felderítő műhold.

A rádió-amatőrös megfigyelések során, a műholdas kommunikációt figyelve azt tapasztalták, hogy az nem követi az ilyen típusú műholdak szokásos mintáját. Ezek az optikai eszközök ugyanis jellemzően a Föld másik felén dolgozva folyamatosan átjátszó műholdakon keresztül kommunikálnak, ami érthető, hiszen a készített képet minél előbb látni akarhatja a megrendelő. Ezzel szemben USA-326 amíg Vandenberg adó/látó körzetében van nagy sávszelessegű adást sugároz, ami nagyon ritka vagy egyáltalán nem jellemző más NRO műholdakra.Vandenberg rendelkezik vagy három AFSCN doppler műholdas állomással ami összhangban van az S-sávos kommunikációval. Ennél többet nagyon most sem tudunk a műhold küldetéséről.

Ez felkelthette az Oroszok érdeklődését is mert agusztus 1-én egy Szojuz-2.1v hordó rakétával nem sokkal az éppen felettük áthaladó USA-326-ot követően egy Kozmosz-2558 kódnéven regisztrált Inspector műholdat állítottak az USA-326-al azonos dőlésszögű de alacsonyabb pályára. Ettől persze azonnal kiborultak az amerikaiak, de hát ugye nem tiltja semmi egyezmény vagy szabály, szóval csak figyelhették ahogy Kozmosz-2558 idővel több pályaemelést követően, körülbelül 466 km-en állapodott meg, - 35-40 km-rel az USA 326 alatt.

 Kozmosz-2558 2023 márciusáig apró korrekciós manőverek kép tartotta a közelsége pályát USA-326-al.

 

És ez nem sokkal később újra eljátszották. 

Az új inspector Kozmosz-2576 esetében a kiszemelt műhold USA-314 egy KH-11 ADVANCED CRYSTAL kém műhold volt.

A két pálya között mindössze 0.02° a RAAN differencia és 0.8° az inklanáció.

Ekkor már az Pentagonban részéről is komolyabb nyilatkoztak jelentek meg, amiben hírszerzés információik szerint az Orosz műhold már egy kifejezetten műholdak elleni támadó ASAT eszközként tűntettek fel. Forrás: https://spacenews.com/u-s-claims-recently-launched-russian-satellite-is-an-asat/

 Kozmosz-2576 végrehajtott pár pálya korrekciós manővert amivel tartja pálya szinkronitását USA-314 - el, így kb 7 naponta 50km közelségbe kerül ahhoz.

 Vizuálisan ábrázolva válik jól láthatóvá, hogy ez a követés az Oroszok részéről nem a véletlen műve.

 

Egy ilyen korábban még nem látott Inspector műhold , Kosmos-2558 közölt képet a kereskedelmi HEO akik kifejezetten "in orbit" megfigyelésére szakosodtak

Kozmosz-2558 forrás: Heospace 

Kozmosz-2558 forrás: Heospace 

Na jó, legyünk őszinték! - A képet látva nem éri döbbenet az embert, max egy "Aha" élményt ha kivált. Azért, ha erről a konkrét kém műholdról nem is más érdekes objektumról lesz majd színes kép is, szóval érdemes tovább olvasni..

Arról, hogy mi is látható egy, ilyen felvételen, az egy évvel korábban tett, a témával kapcsolatos észrevételem helytállónak is bizonyult;

..mit lehet látni egy műholdon? Leginkább Napelemet - ok annak méretéből következtetni lehet a műhold energia igényére.

Antennákat? - ezért nem kell kép, elég figyelni milyen tartományban sugároz. Objektívet? Már a hordozó és a pálya adatokból valamint a radar képből lehet következtetni a műhold méretére és közvetve az objektívre. Itt nincs nagy újdonság. Pláne, hogy áttevődik a hangsúly a kisebb de számosabb konstellációk felé, és látható már mennyire potens tud lenni egy egyszerű 50kg kereskedelmi hold is.

Meghajtó rendszert? - lehet, de miért is jó ez?

Az igazán finom részletek nem fognak látszódni. A lényeg meg úgyis a borítás alatt.

Szóval szerintem max a titkos műholdak azonosításához használható a technológia. De a hírszerző feladat továbbra is a SIGINT (jel szimatoló) műholdaké marad.

 

A felvételt a HEO Robotics, egy amerikai kereskedelmi cég készítette. A cég gyakorlatilag egy Startup és a már említett műhold pálya állítási költségek hívták életre. Saját bevallásuk szerint több mint 2500 közelségi optikai megfigyelést végeztek már. Jelenleg 46 saját kamerával dolgoznak alacsony Föld körüli pályán.

ESA Earthcare tudományos műholdja Forrás; https://www.heospace.com/

Képernyőképek a HEO Inspect 3.0 felūletről, amely épp a Hubble Űrteleszkóp adatait mutatja. Forrás; Heospace  Gyakorlatilag mára már csak pénz kérdése, ha kíváncsiak vagyunk egy műholdra.

Ugyanakkor az is igaz, hogy nem lettünk sokkal okosabbak, nem tudtunk meg a műhold képességeiről többet, de ez mégis valahol egy mérföldkőnek tekinthető, egyfajta új szolgáltatás megszületésének.

Az idén június 26-án pályán széteső Resurs-P1- ről egy márciusi felvétele alapján tudjuk például, hogy nem rendelkezett teljesen nyitott napelem táblákkal. Forrás: Heospace 

Ami azért érdekes mert erről a műholdról nem jelentettek problémát az Oroszok. Az egyetlen hiba mentesnek hitt Resurs -valószínűleg ebben a szögben is termelt elegendő áramot, ugyanakkor ez alapján kijelenthető, hogy ez széria hiba lehet, mert P2 és P3 is problémák voltak. Egyúttal magyarázatul is szolgál, hogy miért kellett külön egy ilyen Resurs műholdnak dedikált Inspector missziót szentelni.

 

A HEO Robotics felvételén, és a hozzá készült grafikus elemzésén látható, hogy mindhárom Resurs-P műhold napelem tábláival gondok vannak. Azok nyitása különböző fázisban a képek tanúsága szerint megakadhatott. Forrás: Heospace 

 Resurs-P széria nagy 6 tonnát meghaladó monstrum, láthatóan kitölti a Szojúz teljes rakterét. Mivel ez Oroszorszag legkomolyabb képességű Optikai műholdja és valószínűleg a legdrágább is, érthető, hogy még egy vizsgáló műholdat is küldtek hozzá megfigyelésre. A vizsgálatok lezárulta után indították a család új P4 műholdját.

Cosmos2562 október elején égett el a légkörben, mióta júliusban elhagyta Resurs-P3-at. Ekkor a benga RP3 még kb 330km-és pályán keringett, de lehetett még hajtóanyag a tartályaiban, 10-én egy kisebb manővert 17-én pedig egy kontrollált visszatérő manővert végrehajtva égett el.

Persze a hibás napelem miatt sose lehetett tökéletes állapotban, ezért is küldhették hozzá az inspector C2562-t. De még így is furcsa, hogy működő kommunikálni képes üzemanyaggal rendelkező ekkora optikai kém műholdat így kukázzanak.

 

Kezdetben..

Természetesen nem ez volt az első alkalom, hogy műhold felvételeket készített más pályán lévő műholdról. Példaként  már 1998-ban az Európai Űr ügynökség (ESA) ERS-1-ét fényképezte le a francia CNES űr ügynökség Spot-4 Föld megfigyelő műholdja.

 

ERS-1

SPOT-4  credit: CNES - bővebben; https://www.eoportal.org/satellite-missions/spot-4#mission-status

A technológia fejlődését remekül szemlélteti, hogy amíg az ezredforduló előtt egy gyenge felbontású kép készítéséhez több-tonnás (2700kg) szerkezet kellett, mára ezt a HEO Robotics esetében egy 2.5kg kamera is tudja. Forrás: https://www.heospace.com/blog-posts/meet-holmes-imager-the-next-generation-telescopic-space-camera

Mit tudni a jelen képességeiről..

Fontos kihangsúlyozni, hogy a hasonló feladatú katonai műholdak képességeiről nincs információ, de nem alaptalan azt feltételezi, hogy ennél sokkal előrébb járnak.

Bár újabban ez a nyilvánvaló határvonal is egyre elmosódik, hiszen a katonaság is egyre gyakrabban használja a kereskedelmi műholdas szolgáltatást. Erre láthattuk kiváló példát egy a közelmúltban Dél Koreában tartott amerikai Űr védelmi - Space Command előadás keretében bemutatott prezentációról készült képen;

Space Command prezentáció.

A java grafika, de ha alaposabban szemügyre vesszük, felfedezni pár valódi felvételt is a kivetítőn, az éles szeműeknek pedig feltűnhet egy korábban még nem látott kép egy űrsiklóról..

Ez nyilvánvalóan egy pályán készült felvétel.

Persze legyinthetnénk, hogy mi ezen az érdekes, hisz számtalan kép van az X37-ről, de alaposabban megvizsgáljuk kiderül, hogy ez bizony nem a Boeing gépe.

Hasonló, de van pár szignifikáns eltérés, ilyen a szárny forma - a szárny vég kialakítása, valamint a farok rész és a szárny közötti távolság is nagyobb. Továbbá a kapcsolt szervíz modul is eltérő. Az X37 a raktérben hordja a napelemeit, a kapcsolt modulon kisebb műholdak vannak, ezen a képen ugyanakkor nagy napelemek.

 

Boeing X37

Ha pedig ez nem a Boeing X37, akkor csak az eddig nagy titokban tartott es soha nem látott kínai űrsikló lehet..

Sajnos nem olvasható a szöveg, de a MAXAR felirat kivehető a jobb felső sarokban, azok pedig rendelkeznek pályán történő kép készítési képességgel, sőt nemrégiben állt pályára az eddigi legkomolyabb WorldwiewLegion műholdjuk első 4 példánya.

 

A felvétel alapján készült grafika a gépről. Forrás: Giuseppe De Ciarra

A kínaiak nagyon igyekeztek titokban tartani az űrsikót és annak küldetését. Földi megfigyelések alapján, az legutóbbi két misszióval több közelségi randevút is végre hajtottak a teher térben hordozott űreszközzel.

Kínai Űrsikló 2. Küldetésének randevú manőverei 

Kínai űrsikló 3. Küldetés manőverek. Forrás/Bővebben; Dr. Marco Landbroek https://sattrackcam.blogspot.com/2024/06/the-chinese-robotic-space-plane-3-and.html?m=1

A két objektum közötti átlagos távolsága legutóbbi misszió során kb 8km volt. A pálya sík megegyezik a távolság a megfigyelésből visszafelé kalkulát adatok alapján az idő függvényében változik, a két objektum közül a jelek szerint a űrsikló az ami érdemi manőverezést végez.

Valójában ebben az esetben is csupán közvetett adatokra támaszkodva már elég jó pontossággal sikerült az űrhajó fizikai paramétereit megbecsülni.

 

Az alakjára és méretére a hordozórakéta burkolatán végzett módosítások után már következtetni lehetett, miután azt kiállították egy iskola udvarán.

A fenti USSF prezentációból egy másik eszközt is sikerült azonosítani. Talán nem is meglepő, de szintén Kínai..

Gaojing 3-01 (Superview Neo 3-01) kereskedelmi optikai Föld megfigyelő műhold 

 .

A Kínai cég által a műholdról kiadott hivatalos grafika jó referenciának bizonyul a valódi felvételhez.

Itt inkább azon részlet érdekes, hogy nagyjából kivehető a dátum a bal felső sarokban. 2024. 04. 2? - A műholdat idén április 15-én állitották pályára, vagyis kb egy hét elteltével az amerikaiak már le is csekkolták.. - nem semmi! Ez a felvétel is a MAXAR műholdjaval készüt.

 

Az "elkövető" MAXAR WorldwiewLegion műhold amiből jelenleg 4db van pályán és legalább még ennyi várható. A cégnek ez a legújabb és legmodernebb műholdja, de maga a konstelláció számos további korábbi generációs műholdból áll. Forrás/Bővebben; https://www.maxar.com/maxar-intelligence/constellation

A valódi kép minőségét tekintve néhány hivatalos felvétel is rendelkezésre áll más objektumokról;

Maxar WorldView-3 műholdal készíttet felvétele a Landsat-8 -ról.

Űrszemét - Maxar WorldView-3 

 

Azonosítatlan objektumok számának növekedése.

Ami pedig az űrszemetet illeti, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának globális űrfelügyeleti hálózata szerint több mint 15 000 darab 10cm nagyobb űrszemét követtek nyomon. Becslések szerint körülbelül 200 000 darab 1 cm és 10 cm  közötti, és milliónyi darab 1 cm-nél kisebb. - Azaz bőven akad mit szemmel tartani.

 

És ha már Kina említésre került..

Kína műholdas jelenléte drámaian megnőtt az elmúlt években, a felbocsátott műholdak számának fellendülése és a Tiangong űrállomás megépítése nyomán. A Kínai Repülési Tanulmányok Intézete (CASI) jelentése szerint az űr-helyzetfelismerő (SSA) architektúrája erősen támaszkodik az űralapú rendszerekre a korlátozott globális földi szenzorhálózat miatt. 

Nyílvanos adatok szerint Kína legalább 10 műholdat állított alacsony Föld körüli pályára (LEO) az űr bázisú SSA-hoz. Ezeken túlmenően további, nem meghatározott műholdakkal is végezhetnek SSA-feladatokat.

Ezek közé tartoznak a Shiyan és Shijian technológia demonstrátor missziók, valamint a Changguang Satellite Technology, a Jilin távérzékelő konstelláció üzemeltetője és az Origin Space, az űrkutatási erőforrásokat gyártó cég műholdjai.

A Banxing-2 által még 2016-ban készített felvétel amin Sencsou-11-gyel dokkolt Tiangong-2  állomás látható. forrás; Kínai Tudományos Akadémia

 Amíg a kereskedelmi műholdak kizárólag az alacsony Föld körüli pályára korlátozottan dolgoznak, addig Geostacionárius pályán továbbra is a nagy állami berendezések szimatolnak a másik után. Ezek önálló kategóriát SIGINT - Signal Intelligens képeznek, de feltételezhetjük, hogy rendelkeznek közelségi optikai képességgel is, hogy szemügyre vehessék a nagy telekommunikációs műholdakat.

Kiváló példa a Kínai TJS-3 műhold. Hónapokat tölt egy-egy műhold társasagaban, majd lassan odébb manőverezik, de arra is van példa, hogy visszatért egy korábbi pozícióba.

 

 Hasonló feladatokat lát el az Oroszok LUCH2 SIGINT műholdja;

Ami pedig az Amerikaiak illeti..

Egy kínai tanulmány  említi az USA GSSAP geostacionárius övben tevékenykedő műholdait amik a kínaiak megfigyelése alapján csak 2020-2021-ben 14 lehetséges megközelítést végeztek kínai Shijian műholdaknál. Bár a megközelítés távolsága széles spektumon mozgott..

Amerikai oldalon GEO pályán már régóta monitorozza más nemzetek holdjait. Kína műholdak GSSAP kiadott regisztrált megközelítései.

 

Korábbi megközelítésekből kiderül, hogy ez nem korlátozodik csak a Kinaik megfigyelésére.

Amerikaiak egyik GSAAP műholdjával (Geosynchronous Space Situational Awareness Program) - azonosítatlan UNIT objektum közelében.

A GSSAP műholdakat párosával indítják GEO pályára. Eddig hatot állították pályára és még egy pár indítása van tervben;

 Aki pedig eljutott a bejegyzés végéig, remélem sikerült némi ismeretre szert tennie a műholdak műholdas megfigyelésével kapcsolatban. Ez már csak az elérhető adatok mennyisége illetve annak hiánya miatt is kevésbé kutatott terület, így nagyrészt amatőr megfigyelésére támaszkodva állt össze, ennek megfelelően előfordulhat pontatlanság azokban.

Akinek pedig sikerült annyira felkelteni az érdeklődést a kém műholdak iránt, hogy gyakrabban olvasna a témáról, annak ajánlom figyelmébe a Haditechnikai Kerekasztal Fórum ide vonatkozó topikját, ahova átlagosan heti rendszerességgel posztolok az aktuális eseményekről. HTKA;  https://forum.htka.hu/forums/helymeghatarozo-kem-es-egyeb-muholdak-ureszkoezoe.80/