Kisebb vészhelyzet alakult ki a Nemzetközi Űrállomáson.
A Nauka modul hajtóművei a dokkolás után váratlanul újra bekapcsoltak, és elforgatták az állomást.
A Nauka modul vesszőfutása nem ért véget a Nemzetközi Űrállomásra csatlakozás után sem. Az új orosz tudományos modul csak majd egy hét csúszással csütörtökön (július 29 -én) dokkolt, miután a főhajtómű meghibásodása miatt csak manőverező fúvókákat használva érte el a Nemzetközi Űrállomást.
Valamivel több mint három órával a dokkolás befejezése után Oleg Novitsky és Pjotr Dubrov űrhajósok a Zvezda modulban végeztek ellenőrző méréseket, és arra készültek, hogy kinyissák a két jármű közötti ajtót, amikor váratlanul 12:45-kor a Nauka manőverező hajtóművei újra bekapcsoltak, adta hírül Rob Navias, a NASA szóvivője. Ennek eredményeképpen az űrállomás átmenetileg elvesztette azt, amit a mérnökök "attitude control-nak" (az állomás tájolásának irányítása) neveznek, ami meglehetősen ritka, jegyezte meg Navias. A Nauka miatt az állomás 45 fokban elfordult.
Illusztráció Nemzetközi Űrállomásról
"A személyzet nem volt veszélyben, és nem is észlet semmit az eseményből, a hibát elhárították, az állomás orientácioja és ellenőrzése helyreállt" - mondta Navias.
Miután az állomás visszaállt a megfelelő pozícióba, a Naukát irányító csapat azon dolgozott, hogy megakadályozzák a hajtóművek további váratlan indítását.
A rendkívüli sajtótájékoztatón Montalbano elmondta, hogy mostanáig "nem észleltek semmilyen kárt az ISS-ben ... de az egyik dolog, amit egy ilyen dinamikus esemény után teszünk, hogy összeül a szerkezeti terheléssel foglalkozó csapatunk, és átvizsgálja az összes adatot, telemetriát."
A NASA és a Boeing a kialakult helyzetre való tekintettel úgy döntött, hogy leállnak a Starliner Orbitális Flight Test-2 küldetésének péntekre tervezett startjával.
A United Launch Alliance Atlas V rakétája a Boeing CST-100 Starliner űrhajójával a fedélzeten látható a Space Launch Complex 41 indító-padján, az Orbital Flight Test-2 (OFT-2) küldetés előtt, 2021. július 29-én Cape Canaveral-ban Floridában. (Kép: Joel Kowsky/NASA)
Forrás: NASA, Roscosmos