Banán Rakéta - Minotaur
Honnan kapta csúfnevét a hidegháborús időkben nukleáris robbanó fejét hordozó rakétából össze legózott hordozó meg napjainkban is szolgálatban lévő hordozó raketa.
A Minotaur-I alapját a hidegháborús időszak alatt kifejlesztett interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) jelentették. Az 1991-es START I és a későbbi nemzetközi megállapodások keretében az USA és Oroszország megállapodott a nukleáris fegyverek és a hozzájuk kapcsolódó technológia, például az ICBM-ek csökkentésében. Ez az új helyzet megnyitotta az utat a békés célú felhasználás előtt, mivel a leszerelt rakéták még bőven működőképesek voltak.
Minuteman II LGM-30F ICBM 1965-1997 volt szolgálatban. A hatótávolsága 12 500 km, pontossága pedig 200 m CEP volt. A pontosságot egy előre programozott digitális számítógép által vezérelt inerciális navigációs rendszer végezte. A rakéta egyetlen Mark 11C RV-t fejet hordozott, amely csali (decoy) segítő eszközökkel volt felszerelve, hogy csökkentse a szovjet rakétaelhárító rendszerek hatékonyságát. Az RV-nek W56-os nukleáris robbanófeje volt, 1,2 MT teljesítménnyel. A rakéta hossza 18,2 m, maximális átmérője 1,8, indítási tömege 31 746 kg volt. https://missilethreat.csis.org/missile/minuteman-ii/
Az indítás minősített jellege miatt sokszor nem tudni, mit is hordoz a rakéta, a tömege azonban nem lehetett 580 kg több, ami a Minotaur I maximális teherbírása.
NROL-111 küldetés jelvény. Az National Reconnaissance Office - NRO (Nemzeti Hírszerző Iroda) hagyományainak megfelelően a küldetés jelvénye utalás a misszióra. A NROL-111 esetében egy vaddisznót ábrázol pilóta felszerelésben. Ezenkívül a három nagy csillag a háttérben, a fedélzeten lévő három műholdat jelképezi. - Forrás: NROL
A rakéta az első fokozatát ado M55A1-es hajtóműve ami 891 kN tolóerőt produkálva pillanatokon belül magasba emeli 36 tonnás hordozó rakétát.
Az indításkor kerül sor az erre a rakétára jellemző "hámozásra". A Sárga színű takarót - amely az első és a második szakasz hővédelmét szolgálja amíg a rakéta a kilövő-álláson várakozik, kábelekkel van a földhöz rögzítve. A Minotaur nagy tolóerő-tömeg képessége miatt ezért szinte lerobbant a takaró, valójában inkább le-hámozódik - Innen ered a "Banán rakéta" csúfnév.
Minotaur I - NROL-111 küldetés
A takarókra azért van szükség, mert a szilárd hajtóanyagnak, a hőmérsékletet függvényében valtozhat az égés teljesítménye. Magasabb hőmérsékleten a égés reakcio gyorsabban, ami nagyobb gyorsulást jelent, és más repülési karakterisztikát, illetve hidegben ez fordítva.
A sárga takaró alatt zöld a rakéta test.
A Minotaur rakétacsalád kiterjedt múltra tekint vissza az űrrepülések terén, amelyeket először az Orbital Sciences Corporation fejlesztett ki (ma Northrop Grumman része)
A rakéta a bevált orbitális űrrepülési technológiák és a kormány által leszerelt ICBM Interkontinentális Ballisztikus Rakétáknak kombinációját használja.
A Minotaur-C (korábban Taurus) hordozórakéta utódja, a Minotaur I egy a Minuteman II-ből származó M55A1 első és egy SR19 második fokozatból áll. A fokozatot a már megszűnt Thiokol gyártotta, ma ATK Launch Systems, amely egyesült az Orbital Sciences-szel, így létrejött az Orbital ATK ... amelyet aztán a Northrop Grumman vásárolt meg. Az első szakasz 891 kN képes leadni, míg az Aerojet Rocketdyne által gyártott második fokozat 268 kN tolóerőt.
Minotaur I indítás 2017p-ben.
SR-19 fokozat
A GAO 2017-es jelentése szerint mindkét motor 4 277 510 dollárba kerül. (inflációval korrigálva) Ez magában foglalja a felújítást, a szállítást és a misszióval kapcsolatos egyéb költségeket.
A HTPB (hidroxil-végű polibutadién) szilárd rakéta-hajtóanyagot használnak a harmadik fokozat Orion 50XL, és a negyedik fokozat Orion 38 egységei.
Egy további, hidrazin-meghajtású többszöri gyújtásra képes ötödik fokozat is elérhető - HAPS (Hydrazine Auxiliary Propulsion System) néven, ha nagyobb pontosságra van szükség, vagy ha több manővert kell végezni a műhold pályára állításához.
Minotaur verziók
A Minuteman, a Peacekeeper és a Minotaur Rockets összehasonlítása
Legutóbb 2024 június 18-án használták a légierő nukleáris fegyver központjának megbízásából az új fejlesztésű Mk21A RV, visszatérő fejrész teszteléséhez.
Forrás: NROL, spacenews.com