Rocket Science

A férfi, akit az USA deportált, így Kínát segítette az űrbe

Egy kínai tudós aki két nagyhatalmat is hozzásegített a űr eléréséhez, de történetére csak az egyikben emlékeznek.

Sanghajban egy 70 000 kiállítási tárgyat tartalmazó egész múzeum van egy embernek szentelve a "nép tudósának", Qian Xuesen-nek (magyaros átírással: Csien Hszüe-szen,) Csien a kínai rakéta és űrprogram atyja. Részt vett Kína első műholdjait az űrbe juttató raketák, valamint az ország nukleáris…

Tovább olvasom

Hogyan segítették a kaliforniai szörfösök az Apollo rakéta megépítését

A rakéta mérnököknek a hullámlovasok tapasztalatára és ügyességére is szükségük volt a projekt sikeréhez.

A NASA 1960-as években indult Apollo Hold programjához tervezett Saturn-V rakéta S-II második fokozatának megépítésével megbízott North American Aviation projektmérnöke, Donald Binns beszámolójából egy különleges történetet is kiderül a rakéta építés rejtelmeiről. Akkoriban NAA mérnökei még nem…

Tovább olvasom

Az oroszok szerint egy NASA űrhajós rongálta meg a Szojuz űrhajót.

Komoly vádakat fogalmaznak meg egy 2018-as incidens kapcsán, amikor fúrt lyukat fedeztek fel a Szojuz űrhajón.

Az orosz állami hírügynökség a TASS, egy rendkívüli cikket tett közzé, amiben megvádolják a NASA űrhajósát Serena Auñón-Chancellort, miszerint érzelmi összeomlást szenvedett el a Nemzetközi Űrállomáson való tartózkodása során, ami hatása alatt megrongálta az orosz Szojúz űrhajót, hogy mielőbb…

Tovább olvasom

Odaveszett India Föld-megfigyelő műholdja.

A műholdat indító rakéta végfokozatának meghibásodása vezetett a kudarchoz.

Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) idén második alkalommal indította útnak a GSLV hordozórakétát geoszinkron  pályára a fedélzeten a sokat késett EOS-03 műholddal. Az indításra a Satish Dhawan Űrközpontban került sor augusztus 12-én helyi idő szerint 05:43-kor A start és az első két fokozat…

Tovább olvasom

Melyik a valaha épített legerősebb rakétahajtómű

Nem, nem a Saturn Holdrakéta F1 hajtóműve.. Egy annál közel négyszer nagyobb teljesítményű hajtóműről van szó.

A válasz talán sokakat meglephet, hiszen a legtöbben élből az ikonikus Szaturn V rakéta hatalmas F-1 hajtóművére gondolnak, de épültek annál erősebb hajtóművek is. Attól függően, hogy hogyan határozzuk meg a kérdést több helyes válasz is adható.

Tovább olvasom

Antares rakéta indítás a Nemzetközi Űrállomásra

Menetrend szerint indult a Northrop Grumman Cygnus teherhajója utánpótlást szállító küldetésére

Sikeresen elindult a kissé méltatlanul kevés figyelmet kapó Northrop Grumman Antares rakétával, az SS Ellison Onizukát nevét viselő Cygnus teherhajó a Nemzetközi Űrállomásra, a NASA Virginia-i Wallops űr-kikötőjéből.

Tovább olvasom

A kínai mitológia és az űrkutatás kapcsolata

Az űrmissziók egyedi nevei a Kínai mítosz-világból és legendákból eredeztethető.

Kína ambiciózus célt tűzött ki maga elé, nevezetesen, hogy 2045-ig világ vezető űr-nagyhatalommá váljon. Az ehhez vezető úton látszólag nagy léptekkel halad előre. Összetett Hold missziókat teljesít, rovert küld a Marsra, Oroszországgal szövetkezik egy Holdbázis létrehozásában. Idén felbocsátották…

Tovább olvasom

Kigördült a SpaceX 29 hajtóműves Super Heavy rakétája az indító állásra

A tervek szerint a Booster a következő hónapokban indul tesztrepülésre.

Néhány nappal ezelőtt a SpaceX Starbase telephelyén, a dé-texasi Boca Chica közelében a technikusok befejezték a 29 Raptor hajtómű telepítését a 'Booster 4' jelölésű Super Heavy-re. Augusztus 3-án pedig a vállalat a 70 méter magas Booster 4-et kigurította az összeszerelő létesítményből a néhány…

Tovább olvasom

Richard Nixon, az Apollo 11 tragédia esetére írt soha el nem mondott beszéde.

Washingtonban annak idején felkészültek a legrosszabbra is.

1969. július 20-án az Apollo 11 űrhajósai, Neil Armstrong és Buzz Aldrin sikeresen leszálltak a Holdra. Ezt szinte mindenki tudja, azt azonban jóval kevesebben, hogy Richard Nixon elnököt két beszéd várta az íróasztalán, az egyiket sikeres küldetés esetén, a másodikat az esetleges katasztrófa esetén…

Tovább olvasom

A NASA a James Webb űrtávcső átnevezését fontolgatja az LGBTQ+ kritikák nyomán.

A megfogalmazott kritkák szerint James Webb nevével a NASA emléket állít a diszkriminációnak.

A NASA fontolóra veszi, hogy átnevezzék-e az űrtávcsövet, mivel a jelentések szerint James Webb kormányzati karrierje során részt vett a melegek és leszbikusok üldözésében. Nevének megtartásával a 8,8 milliárd dolláros James Webb űrtávcső (JWST) dicsőíti a fanatizmust és az LMBTQ+ ellenes érzelmeket…

Tovább olvasom

SuitSat az Űrruha-műhold

Az évek során sokféle műholdat pályára állitottak már, de a Suitsat mindközül talán a legbizarabb

2006 február 3-án Bill McArthur parancsnok és Valerij Tokarev repülőmérnök kilépett az ISS-ről a tervezett űrsétára. A NASA TV-n élő adást figyelő közönség pedig láthatta amint egy ponton egy űrruhás test kezd eltávolodni az állomástól, miközben Tokarev búcsút mondott  kollégájának egy egyszerű…

Tovább olvasom

Iván Ivanovics és az elveszett szovjet űrhajós teória

Az űrhajós aki egy héttel előzte meg Jurij Gagarin első repülését.

1961. március 25-én, Szovjet-Oroszország szívében, Perm ősi várostól nem messze fekvő vidéken egy űr-kapszulából ejtőernyővel landolt ülést ért földet. A mentésre igyekvő személyzet a helyi falusiak segítségével végül megtalálta az ülést ami a hóba fúrodott és benne az utasát is. Ekkor azonban még…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása